Kediler ile özel ilgilenilmesi ve klinikte Kedi Dostları ile iletişim kurulması, Kedi Dostu Klinik programının en çok önem verdiği iki husustur.


Kedi Sahiplerini eğitmek ve bilgilendirmek

Çoğu kedi ve kedi sahibi veteriner klinik ziyaretini stresli buluyorlar. Hatta bazıları bu durumu çok daha fazla siddetli yaşayabiliyolar. Temel kedi davranışlarını anlamak ve kedi dostlarını kedi davranışları hakkında eğitebilmek için (neden stresli oldukları, ev ortamında fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını nasıl karşılayacakları) önemli bir başlangıç noktasıdır.

Kedi taşıma çantaları ve kedilerin taşınması

Kedi sahipleri ile iletişimin önemli bir kısmı onlara kedinin kliniğe en iyi nasıl taşınabileceği hakkında bilgi vermektir, örneğin:
- En iyi kedi taşıyıcı türü
- Taşıyıcının rutin ev ortamının (sadece veteriner ziyaretleri için değil!) bir parçası olarak kullanıldığından emin olunması
- Taşıyıcıda ev ortamındaki Feliway® Classic spreyin sıkılması ve yatak kullanımı
- Taşıyıcının arabada sabitlenmesi
- Kediler kliniğe geldiğinde ne yapmalı, vb.
Aynı zamanda, bunlardan bazılarına Kedinizi kliniğe getirmek broşüründe de değinilmiştir.


Klinikte kediler ile ilgilenilmesi

Klinik durumda, kediler ile ilgilenmenin ve muayene etmenin birçok yönü önemlidir. Bunlar büyük ölçüde aşağıdaki kılavuzlarda anlatılmıştır:
- Kedi Dostu Klinik Oluşturma Kılavuzu (kayıt olduğunuzda erişilebilir)
- ISFM Kedi Dostu Kullanım Kılavuzu
- ISFM Kedi Dostu Hemşire Bakım Kılavuzu

Önemli hususlar şunlardır:
- Bazı insanlar doğal olarak kedilere karşı diğerlerinden daha empatiktir – bunu kendi yararınıza kullanmaya çalışın. Eğer kedileri seven ve onlarla daha empatik olan veterinerleriniz ve/veya hemşireleriniz ve teknisyenleriniz varsa, bu personeli öncelikli olarak kedi hastalarınızı tedavide kullanın.
-Bazı insanlar kedilerle diğerlerinden daha iyi ve daha empatik olsalar da, herkes kedi bilgilerini ve kedi ile nasıl ilgileneceğini öğrenebilir ve geliştirebilir, bunun kliniğinizde gerçekleştiğinden emin olun.
-Tüm personelin kedilere samimi, nazik ve saygılı davranmasını sağlayın. Kediler, her zaman son çare olması gereken çok sıkı tutulmaya kıyasla nazik muameleye daha iyi tepki verir.
- Personel, kedilerin korktuğunu veya endişelendiğini anlayabilmeli ve bu duruma uygun şekilde hareket etmelidir (örn: kediyi sakinleşmesi için bir süre sessiz bir ortamda bırakarak).
- Klinik ortamı mümkün olduğunca sessiz olmalı ve kedi için stresli olabilecek kokulara ve parlak ışıklara dikkat edilmelidir.
-Kedilerle mümkün olduğunca doğrudan göz temasından kaçının, çünkü bu kediler tarafından tehdit edici olarak algılanabilir.
- Kedinin istediği zaman sizinle temas kurmasına izin verin (örn: elinizi kedinizin yanına yerleştirerek ve elinizi koklamasına ve sürtünmesine izin vererek).
- Gerektiğinde havlu veya battaniye kullanın, böylece kedi muayene edilirken gizlenebilir ve hafifçe tutulabilir.
-Kedinin düzgün bir şekilde kavrayabileceği, güvende hissedeceği ve kaymayacağı bir yüzeye yerleştirildiğinden emin olun.
- Kedi muayene sırasında korkar veya endişelenirse bir mola verin ve kedinin sakinleşmesine izin verin.”