Kedi dostu bir klinikte, muayene odasının da dikkatle düzenlenmiş olması gerekir. Karşılanması gereken kriterler şunlardır:
- Klinikte muayene odası olarak kullanılmak üzere ayrılmış en az bir oda bulunmalıdır.
- Kediler için, muayene için kullanılan masanın kaymaz bir yüzeye sahip olması önemlidir. Bu masaya bir kauçuk paspas veya benzeri bir ürün yerleştirerek elde edilebilir.
- Kedilerde kullanıma uygun ve rutin muayene için gerekli ekipman mevcut olmalıdır (örn: bir kedi veya insan pediatrik stetoskobu, kedilerde kullanım için otoskop, oftalmoskop, termometre ve hassas tartılar).
- Kedilerin düzenli olarak tartılması (ve ağırlıklarının kaydedilmesi) hem sağlık takibi hem de ilaç doz oranlarının hesaplanması için şiddetle teşvik edilir. Vücut ağırlığının doğru ölçülmesi sakinleştirilecek veya anestezi altına alınacak kediler için hayati öneme sahiptir.
- Kedi dostu klinik hastalarının kan basıncını ölçmek için kediler için uygun tansiyon cihazına sahip  olmalıdır. 
- Kediler için muayene sürelerinin yeterli olması, kedinin odaya alışması ve yerleşmesi için zaman tanımak önemlidir. Kedi stresli hale gelirse, doktoru muayeneyi geçici olarak durdurabilmeli sakinleşince tekrar devam etmelidir.
- Kedinin kendi isteğiyle (mümkünse) taşıyıcıdan çıkmasına izin vermek veya kedinin rahat olduğu yerde incelenmesine izin vermek için taşıyıcının üst kısmını (yine mümkünse) çıkarmak tercih edilmelidir. Kediyi taşıyıcıdan zorla çıkarmaktan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Kendini daha az tehdit altında hissedeceğinden kedinin taşıyıcıdan nazikçe ve mümkünse yatağı ile birlikte çıkarılması önerilir.
- Tüm bu nedenlerden dolayı kediler için en az 10 dakikalık bir konsültasyon süresi ayrılmalıdır. İdeal olanı, acele etmekten kaçınarak ve kedinin yerleşmesine izin vererek 15 dakika veya daha fazlasına uzatılabilmelidir
- Konsültasyon odaları kedilerin kaçmasını önlemek için güvenli olmalıdır.
Gümüş seviye Kedi Dostu Klinik konsültasyon odası için gerekli ek kriterler
• Konsültasyon odasında, kedi sahiplerine radyografileri görüntüleme imkanı bulunmalıdır.
Altın seviye Kedi Dostu Klinik konsültasyon odası için gerekli ek kriterler
• Kediler için stresi en aza indirmeye yardımcı olmak ve önceden odada bulunan köpeklerin kokusundan kaçınmak için, öncelikle ve/veya sadece kedi muayenesi için kullanılan en az bir muayene odası olmalıdır.
• Karartılabilen (örn: oftalmik muayene için) en az bir muayene odası ve yine bu odanın içinde muhafaza edilebilecek intraoküler göz basıncını ölçmek için ekipman bulunmalıdır.
• Rutin muayene uzunluğu en az 15 dakika olmalıdır.